Club

SUMA HAN

publicTURKEY location_onistanbul

 

Birlikte Üretimi Destekleyen Bir Yaşam Alanı

Suma Han, Karaköy Bankalar Caddesi’nde 114 yıllık bir binaya yayılmış; renkli, çok katmanlı ve yaratıcı bir yaşam tarzını hayata geçirmek üzere tasarlanmış bir oluşum. Ajanslara, yaratıcı ofislere, yerli ve yabancı birçok yazar, müzisyen, yönetmen ve oyuncuya ev sahipliği yapan Suma Han, lounge, açık mutfak, atölye gibi sosyal alanlarıyla da çoğunluğu kreatif alanlarda faaliyet gösteren sakinlerini etkileşime geçirerek bilgi paylaşımının ve birlikte üretimin önünü açıyor. Hepimizin kendini özgürce ifade ettiği, düşünüp yarattığı, paylaştığı, karşılıklı ilhamla beslenip beslediği bir alana ihtiyacı var. Suma Han, şehrin yaratıcı beyinlerini böyle bir alanda bir araya getirmeyi amaçlıyor. Çünkü beraber, daha güçlüyüz!

Başka Türlü Bir Dönüşüm Hikayesi

Suma Han’ın 114 yıllık tarihi, içinde birçok farklı hikayeyi barındırıyor. 1902 yılında bir rakı fabrikası olarak inşa edilen bu büyülü bina, 40’lı ve 50’li yıllara gelindiğinde Bankalar Caddesi ve Karaköy’ün genel dönüşümüyle paralel şekilde elektrikçilerle doluyor. Suma Han’ın bugünkü haline dönüşümü ise 1996’da Verkin Arıoba Kasapoğlu tarafından devralınmasıyla başlıyor. Anıtlar kuruluyla uzun görüşmeler yapılıyor. Verkin Hanım’ın oğulları Cengiz Can Atasoy ve Süreyya Arıoba’nın devreye girmesiyle de Sumahan, 16 daire, rezidanslar, atölyeler ve sosyal alanlarıyla yeni sakinlerini karşılamaya hazır hale geliyor.

Aile Sıcaklığında Rezidans Hayatı 

Suma Han’ın sakinleri, büyük bir aile hayatını sürdürüyorlar. Ortak mutfakta her gün 3 öğün yemek pişiyor; çamaşır, temizlik gibi gündelik işler için güvenilir ve tecrübeli bir ekip çalışıyor. Suma Han’daki tüm bu hizmetlerden herkes istediği kadar faydalanıyor, faydalandığı kadar ödüyor. Geniş Suma Han ailesinin fertleri, genellikle farklı alanlarda faaliyet gösteren yaratıcı kişiler. Suma Han çatısı altında yaşayacak kişilerin, birlikte üretim sürecine katkı sağlayabilmeleri bir tercih sebebi. Çünkü bir binanın karakterinin oluşmasında; dışının ve içinin tasarımı kadar içinde yaşayan insanlar da belirleyici oluyor.

Eğlence ve Üretim Bir Arada    

Suma Han 2006 yılında kapılarını açtığından bu yana partiden konsere, sergi ve performanstan atölyeye birçok farklı etkinlik ve projeye ev sahipliği yapıyor. Binanın sanatsal tohumları Türkiye’nin önemli küratörlerinden Beral Madra tarafından atılıyor ve kısa sürede yeşererek tüm katlara yayılıyor. Zamanla yerli ve yabancı birçok sanatçının yolu Suma Han’da kesişmeye başlıyor ve bu doğurgan sinerjinin meyveleri binayı dolduruyor. Bugün Suma Han’ın merdivenlerini, kapı önlerini, ortak kullanım alanlarını burada yaşayan ve yaşamış olan sanatçıların işleri süslüyor. Alt kattaki lounge alanı ve Suma Space ise birçok etkinlik, atölye, proje ve partiyle ziyaretçilerine farklı deneyimler sunuyor. Sumahan’ın yoga’dan pole dance’e, müzik prodüksiyonu kurslarından mesnevi konserlerine uzanan renkli etkinlik programı ise sürekli yenilenerek değişiyor; aynı çatı altında, birlikte eğlenerek üretmeye dayalı yaşam tarzıysa hiç değişmiyor.

Residences, Artist Studios, Offices, Exhibitions + Events, Photography Studios, Performance/Dance Studios

Handayim, Handasin, Handa, Handalar, Handasiniz, Handayiz

A place where we can be free to express ourselves; free to think, create, and share; to inspire and be inspired. We need this place, because we are stronger together than we are alone.

Location Suma Han
Country TURKEY
Address Azapkapı, 34420 Beyoğlu/İstanbul
City istanbul
Phone +90 532 131 20 59
Email [email protected]
WHO WE ARE

Loops Radio was established in 2015 in Istanbul, Türkiye.
by people who are fond of electronic music,

it has hosted thousands of DJs and has reached tens of thousands of fans in Türkiye and other countries,

it is constantly working to improve the listener experience for its fans,

we are broadcasting with 6 different radio channels for now. There will be 10 radio channels in total, you can listen to our channels in the playback section.

You can follow us on our social accounts.

DOWNLOAD APP

SPONSORED BY
0%